sadsad x
asdasd
İade, İptal ve Değişim

İade politika ve prosedürleriniz nelerdir?

Müşterilerimizin memnuniyeti ve beklentileri bizim için önemlidir. Herhangi bir nedenle siparişinizden memnun kalmadıysanız, ürün ya da ürünlerinizi ( Outlet Ürünleri,Abiye,Bindallı,Gelinlik,Gelin Hazır Türbanı ve Mayo Hariç ),orjinal ambalajında, kullanılmamış ve etiketleri çıkarılmamış olması koşuluyla teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilirsiniz.

İade tutarınızdan 9.90 TL miktarında sabit bir kargo iade ücreti düşülmektedir. Bu nedenle iade paketinizi kargo teslim noktasına bıraktığınızda ödeme yapmanız gerekmemektedir.

 

İade işlemini nasıl yapabilirim?

Hesabınızdan Siparişlerim, İade Et butonuna tıklayıp basit adımlarla iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

 

Hangi ürünleri iade edebilirim?

Herhangi bir nedenle siparişinizden memnun kalmazsanız, Outlet Ürünleri,Abiye,Bindallı,Gelinlik,Gelin Hazır Türbanı ve Mayo Hariç, tüm ürün ya da ürünlerinizi, orijinal ambalajında, kullanılmamış ve etiketleri çıkarılmamış olması koşuluyla teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilirsiniz.

 

Siparişimdeki hediye ya da kampanyalı ürünleri iade edebilir miyim?

Hediye ya da kampanyalı ürünler için iade süreçleri promosyona göre farklılık gösterebilir. Bilgi için Müşteri Hizmetleri Merkezi'ni arayabilir veya info@tesetturvemoda.com  adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Kampanya kapsamındaki ürün iadesi durumlarında, indirim tutarı toplam iade bedelinden kesilerek ödeme yapılacaktır.

İade süreciniz nasıl işlemektedir?

İade gönderiniz, bize ulaştığında ve onay süreci tamamlandığında sizi bilgilendirecek ve ücret iadesi işlemlerinize hemen başlayacağız. Bankanızın ödeme işlem süreçlerine bağlı olarak iadenizin hesabınıza yansıması 14 gün sürebilir.

Kapıda ödeme ile oluşturduğunuz siparişlerde, Müşteri Hizmetleri Merkezi'miz banka hesap bilgilerinizi istemek üzere telefon ya da e-posta yoluyla size ulaşacaktır. 

Kredi kartı ile oluşturduğunuz siparişlerinizde, iade tutarı doğrudan kullandığınız banka hesabınıza yapılacaktır.

NOT: Servis bedelleri (Kargo ve kapıda ödeme ücreti vb.) iade edilmemektedir. 


İade ettiğim ürünlerin takibini nasıl yapabilirim?

İade ettiğiniz ürünleriniz bize ulaştıktan hemen sonra, e-posta ve SMS yoluyla bilgilendirileceksiniz.

İade ücretim hesabıma yansımadı. Ne yapmalıyım?

İade gönderiler onay sürecinden geçtikten sonra işleme alınmaktadır. İadenizin 14 gün içerisinde hesabınıza yansımadığı durumlarda öncelikle bankanıza danışmanızı öneririz.

İade ödemeniz ile ilgili yeterli bilgi alamamanız durumunda, Müşteri Hizmetleri Merkezi ile iletişime geçebilir ya da info@tesetturvemoda.com adresine e-posta gönderebilirsiniz

 

Taksitle ödeme yaptım, ücret iademi nasıl alacağım?

Ödemenizi kredi kartına taksit seçeneği ile yaptığınızda, ürün bedeli taksit adedi kadar bölünerek her ay kredi kartınıza iade edilecektir. Bu prosedür Tesettür ve Moda tarafından değil, bankanız tarafından belirlenmiştir.

 

Siparişimi iptal edebilir miyim?

Müşteri Hizmetleri'mizi +90 530 015 01 55 arayarak sipariş numaranız ve iletişim bilgileriniz ile birlikte siparişinizi iptal edebilirsiniz.

Siparişimi iptal ettim. Kargo ücretim iade edilir mi?

İptal edilen siparişiniz henüz kargolanmadıysa, kargo ücreti dahil olmak üzere ödenen tutarın tamamı iade edilir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.